Aktualności

Choroby racic cz.1

CHOROBY RACIC 1.

Cechy funkcjonalne bydła mają niebagatelne znaczenie we współczesnej hodowli. Wpływają na zdrowotność i tym samym na długość okresu użytkowania zwierzęcia w stadzie, a co za tym idzie rentowność hodowli. Do cech tych możemy zaliczyć między innymi zdolność do rozrodu, zdrowotność, budowę ciała, w tym głównie wymienia i nóg. Odpowiedni dobór par do rozrodu może korzystnie wpłynąć na te cechy, gdyż są one w większym lub mniejszym stopniu odziedziczalne. Jednakże nie wszystko da się uzyskać odpowiednią „genetyką”.

            Odwiedzając liczne hodowle w naszym kraju i obserwując jakość utrzymania zwierząt nasuwa się wniosek: przenosząc zwierzęta z pól do obór, człowiek przeniósł je i siebie w liczne problemy związane ze sposobem utrzymania. Jednym z nich jest nieustający problem z zachowaniem czystości podłoży na korytarzach spacerowych i ścieżkach przepędowych, co wiąże się z chroniczną walką z chorobami racic.

I tu o chorobach racic słów kilka..

Schorzenia kończyn to jedna z głównych przyczyn brakowania krów ze stada, obok problemów z rozrodem i chorób wymienia. Dlatego nie należy przyzwyczajać się do widoku korytarzy spacerowych przepełnionych odchodami, a co za tym idzie - wiecznie oblepionych racic. Należy zadbać o higienę pomieszczeń i o czystość podłoży. Krowa stoi lub chodzi przez około 10-12h na dobę, więc jeśli nie będzie stać na czystym podłożu, to należy się spodziewać, że prędzej czy później wystąpią liczne problemy z racicami. Na szczęście z pomocą nadchodzą niezliczone rozwiązania technologiczne, jak również mnożące się na rynku środki higieny racic. Wszystko to ma na celu ułatwić życie zarówno Hodowcy, jak i zwierzęciu.

Proponujemy Państwu cykl krótkich artykułów przedstawiających schorzenia racic.

choroba racic 1choroba racic 2choroba racic 3

 

1.DERMATITIS DIGITALIS (Choroba Mortellaro)

Fot. pochodzą z magazynu top agrar extra Profesjonalna pielęgnacja racic. ISBN 83-917900-6-1

Choroba ta, zwana również truskawkową piętą, jest najczęściej występującym stanem zapalnym obejmującym skórę pomiędzy szparą międzyracicową a owłosionym brzegiem korony tylnej części racicy, rzadziej występującym na przedniej części korony. Początkowo powierzchowne zmiany z czasem wrzodzieją i ziarninują, sięgając w głąb skóry międzyracicowej. Choroba Mortellaro dotyczy głównie kończyn tylnych, sporadycznie przednich. Zmiany są owalne, często chropowate i brodawkowate. Sięgają od 0,5cm do 6cm średnicy, rozrastając się kształtem zaczynają przypominać truskawkę. Z czasem tworzą się bolesne wrzody, perforujące do szpary międzyracicowej. W miejscu powstawania schorzenia na początku dochodzi do przekrwienia, następnie do patologicznego rogowacenia warstwy rogowej naskórka i wysięków surowiczo-włóknistych. Wokół rozprzestrzeniającej się zmiany tworzy się biała obwódka z nastroszonymi, dłuższymi włosami. Zmiana ta wpływa na pękanie i spłaszczanie sąsiadującego rogu racicowego, co może również doprowadzić do jego odklejania.  

Dokładna przyczyna powstawania zapalenia skóry palca nadal nie została określona. W zmienionych tkankach rozpoznano około 20 rodzajów różnych patogenów, z których najczęściej wymienia się bakterie Fusobacterium, Porphyromonas levii, Treponema spp, Borelia spp., Pretotella bivia, różnego rodzaju ziarniaki oraz krętki. Nie znajduje się raczej wirusów i grzybów. Choroba ta dotyka zwierząt zarówno w oborach uwiązowych, jak i wolnostanowiskowych, tak ścielonych, jak i nieścielonych. Istnieje przekonanie, iż na rozwój choroby znaczący wpływ mają również czynniki niezakaźne, takie jak żywienie, poziom stresu, sposób i higiena utrzymania. Zbytnie zagęszczenie, za krótkie legowiska, zbyt rzadkie czyszczenie korytarzy spacerowych i przepędowych powodują, iż zwierze często stoi w odchodach, przez co racice większość czasu rozmiękają lub są wilgotne, co naraża je na niezliczone ataki patogenów.

Rozpoznanie choroby nie zawsze jest łatwe. Można ją pomylić z limaksem, czyli przerostem skóry międzyracicowej lub z Dermatitis Interdigitalis, czyli z zapaleniem skóry międzyracicowej. Często występuje kilka zmian chorobowych jednocześnie, np. wraz z ropowicą szpary międzyracicowej, co również nie ułatwia identyfikacji.

Sposób leczenia dobieramy indywidualnie, w zależności od wielkości stada i liczby chorych zwierząt. Jeżeli problem dotyczy małej grupy, to można zastosować miejscowo antybiotyk, np. w formie sprayu z teracykliną. Jeżeli powtórzymy zabieg i pozostawimy zwierzęta w suchym i czystym miejscu na czas rekonwalescencji, to możemy się spodziewać szybkiej poprawy. Zwykle zmiany chorobowe ustępują w ciągu kilku dni, wysychając i gojąc się pod ciemnym strupem. Należy jednak zaznaczyć, że około 5% zwierząt nie reaguje na leczenie. W skrajnych przypadkach zmiany chorobowe można usunąć chirurgicznie, jednak wykonuje się to niezmiernie rzadko. Jeżeli problem dotyka liczniejszej grupy zwierząt, proponowane są raczej częste kąpiele racic w preparatach dezynfekujących, jak również opryskiwania zmian chorobowych preparatami leczniczymi przy pomocy aparatów ciśnieniowych. Profilaktycznie kąpiele racic zaleca się przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu, nie zapominając przy tym o rozstawieniu dwóch wanien do kąpieli, jednej z wodą do płukania nóg i drugiej z roztworem leczniczym. Dzięki rozstawieniu dwóch wanien, można uniknąć nadmiernego zanieczyszczenia odchodami wanny z preparatem dezynfekującym, co poprawia efektywność kąpieli. Nie należy zapominać również o regularnej korekcji racic 1-2 razy w roku i o poprawieniu warunków higienicznych naszych obór.

Podsumowując Dermatitis Digitalis jest chorobą bardzo rozpowszechnioną o nie do końca określonym podłożu bakteryjnym. Wywołuje ból i kulawizny, przez co krowy więcej czasu spędzają leżąc, odciążając obolałe kończyny, a co za tym idzie mniej konsumują, wpędzają się w zaburzenia metaboliczne i ich produkcja mleczna spada. Przy szerszej skali zjawiska powoduje to finansowe straty dla Hodowcy i zaburzenia dobrostanu zwierząt. Dlatego tak ważne są działania profilaktyczne, w postaci zachowywania czystości obór, regularnych korekcji i kąpieli racic. Zadbane bydło z pewnością odpłaci się produkcyjnością i długowiecznością. 

NEWSLETTER

 

Zapisz do się do naszego newslettera

i bądź na bieżąco ze wszystkimi 

nowościami i promocjami!

Skontaktuj się z nami

 

Kisielnica 93

18-421 Piątnica Poduchowna

tel: +48 660 204 542

email: sekretariat@meritgen.pl

 

NIP 113 287 97 22

REGON 147416703

facebook_page_plugin