Aktualności

Wszystko o mleku A2

W dzisiejszych czasach ludzie mają coraz większą świadomość tego jak i co chcą jeść i starają się odżywiać zdrowo. Jest to jeden z powodów dla których ludzie coraz częściej pytają o A2, dlatego postaramy się dostarczyć Państwu kilku istotnych informacji na ten temat.

Czym jest Mleko A2?

Krowie mleko zawiera około 87% wody. Pozostałe 13% zawiera minerały, laktozę, tłuszcz i białko, czyli tak zwane podstawy. Podstawowym składnikiem białka jest kazeina. Beta kazeina składa się na 1/3 kazeiny. Jest ona szczególnie ważna, ponieważ odpowiada za transport istotnych minerałów i składników odżywczych takich jak wapń i fosfor. Jest także odpowiedzialna za dostawę budulca do mięśni, kości i tkanki ciała.

Rozróżniamy dwie wersje kazeiny: A1 i A2, zatem buhaj może mieć ich następujące kombinacje: A1/A1, A1/A2 lub A2/A2. Kombinacje te zależą od genów przekazanych zarówno przez ojca jak i matkę. Różnica pomiędzy nimi jest taka, iż A2 uznawana jest za gen pierwotny bydła mlecznego, natomiast A1 rozwijało się przez lata z powodu mutacji genetycznej, która rozpoczęła się po udomowieniu bydła.

A2 i jego zalety w mleku

Różnica pomiędzy kompozycją białek w A1  A2 zdaje się mieć wpływ na sposób ich trawienia. Opierając się na kilku badaniach, ludzie pijący mleko A2 są mniej narażeni na wzdęcia i niestrawność. Badania pokazały, że enzymy trawienne zachowują się inaczej w przypadku kazeiny A1 i A2 i z tego właśnie powodu mleko A1 i A2 zachowuje się inaczej w organizmie.

Dlatego właśnie mleko A2 jest zdrowsze niż zwykłe mleko A1.

Czy można ukierunkować produkcję mleka A2?

Oczywiście, że tak. Wspomnieliśmy wcześniej o dziedziczeniu genów po ojcu i matce. Aby mieć pewność, że jałówka będzie miała mleko A2/A2, należy tak skojarzyć rodziców, aby każde z nich miało obie kopie genu A2.

Czy mleko A2 jest alternatywą dla ludzi z nietolerancją laktozy?

Mleko A2 i A1 zawierają taką samą ilość laktozy. Oznacza to, że mleko A2 nie jest alternatywą dla ludzi z nietolerancją laktozy. Niektórzy lekarze zauważyli jednak, że u ludzi którzy sami odkryli swoją nietolerancję na laktozę, występuje nie alergia, a awersja do mleka A1. W takich przypadkach picie mleka A2 może zapobiec niepożądanym skutkom ubocznym.

NEWSLETTER

 

Zapisz do się do naszego newslettera

i bądź na bieżąco ze wszystkimi 

nowościami i promocjami!

Skontaktuj się z nami

 

Kisielnica 93

18-421 Piątnica Poduchowna

tel: +48 660 204 542

email: sekretariat@meritgen.pl

 

NIP 113 287 97 22

REGON 147416703

facebook_page_plugin